U srijedu, 23. ožujka u dvorani Dominikanskog samostana u Splitu održana je tribina „Sjećanje na krvavi Uskrs, 31. ožujka 1991.“, u organizaciji Hrvatske udruge Benedikt, Udruge Alumini Filozofskog fakulteta u Splitu i Hrvatskog memorijalnog –dokumentarnog centra Domovinskog rata.
Na tribini koja je zapoÄela hrvatskom himnom „Lijepa naÅ¡a“ i minutom Å¡utnje za Josipa Jovića i sve hrvatske branitelje, prikazana su dva kratka filma: „Govor Babića uoÄi Plitvica“ i „Pet minuta sjećanje“.
Prisjećajući se samih poÄetaka obrane domovine Hrvatske, o svojim iskustvima govorili su sudionici redarstvene akcije na Plitvicama, iz redova MUP-a Rakitja i antiteroristiÄke jedinice LuÄko, podrijetlom iz Dalmacije: Ante Krolo, Željko ToÅ¡ić-Pajo, Ivan Lela, Ante Bebić i povjesniÄar dr. Ante Nazor, hrvatski branitelj i ravnatelj Hrvatskog memorijalnog – dokumentarnog centra Domovinskog rata o „PolitiÄkim okolnostima uoÄi akcije na Plitvicama“. NazoÄne je u ime Udruge Benedikt pozdravio Vide Popović, koji je kazao da Udruga nastoji obilježiti i podsjetiti na važne datume i obljetnice hrvatske povijesti i odati im poÄast, posebno onima koji su svoje živote utkali u samostalnu i slobodnu državu Hrvatsku.
Na Plitvicama je tog dana na najveći kršćanski blagdan poginuo Josip Jović, prva žrtva Domovinsko obrambenog rata nakon Å¡to je kolona hrvatskih specijalaca na glavnoj prometnici u blizini plitviÄkih hotela upala u zasjedu pripadnika krajinskih Srba. ToÅ¡ić je kazao:“Kad smo doÅ¡li pred poÅ¡tu, već se pucalo i na nekih 7-8 metara od mene nekoga je pogodio rafal. Bio je to Josip Jović, koji je ubrzo podlijegao ranama. Nakon zavrÅ¡etka akcije, sreli smo jednog Äovjeka, koji nam je kazao da je na proputovanju, nakon pretresa, pronaÅ¡lo smo nož i oružje. Bio je to Goran Hadžić, voÄ‘a pobunjenih Srba. Ivan Lela vozio je kamion pun redarstvenika, a ono Å¡to mu se trajno urezalo u pamćenje je njegov suborac koji je pilio stablo, kako bi uklonio barikadu, dok su oko njega frcali metci. Kad smo doÅ¡li do samoga kraja, Äuli smo da je pogoÄ‘en Jović. On je umro za Hrvatsku i mi smo ponosni na to, a nadam se i vi! – zakljuÄio je Lela i dodao kako je tadaÅ¡nji ministar Josip Boljkovac kazao da zarobljenim pripadnicima Krajine “ne smije pasti dlaka s glave”. Do danas, kaže, nikome nije jasno zaÅ¡to su ti zarobljenici, meÄ‘u kojima i Hadžić, puÅ¡teni iz zatvora nakon tri dana, i zaÅ¡to im se nikad nije sudilo?
Tribini je Tribinu je vodila Andrijana Perković – PaloÅ¡, a nazoÄio joj je i tajnik Hrvatskog etiÄkog sudiÅ¡ta Zdravko Vladanović. Tribina je zavrÅ¡ena pjesmom Krvavi Uskrs koju je krasnoslovio pukovnik Mate BuljubaÅ¡ić.
D. Zeljko Selak bpz.ba