Scena
Josip Buljević o razvoju HV-a, LozanÄiću i SOA-i, Milanoviću, Predsjednici i generalu Gotovini
JOSIP BULJEVIĆ, novi hrvatski ministar obrane, široj javnosti poznat je i kao ravnatelj Sigurnosno – obavještajne agencije (SOA) gdje je radio od 2008. do 2013., kada je imenovan generalnim konzulom RH u Los Angelesu.
RoÄ‘en je u 1971. godine u Splitu, gdje je zavrÅ¡io osnovnu i srednju Å¡kolu. Fakultet politiÄkih znanosti SveuÄiliÅ¡ta u Zagrebu zavrÅ¡io je 1995. i stekao zvanje diplomiranoga novinara. Sudionik je Domovinskoga rata. Karijeru u sigurnosno-obavjeÅ¡tajnom sustavu zapoÄeo je po zavrÅ¡etku studija.
Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović pozvala ga je proÅ¡le godine na dužnost savjetnika, a nedavno, nakon pobjede Domoljubne koalicije na parlamentarnim izborima, predložen je i izabran za ministra obrane. Iako je radije u ovome intervjuu htio razgovarati o Hrvatskoj vojsci, geostrategiji i resoru kojemu je na Äelu, nismo mogli izbjeći ni pitanja koja su se odnosila na razdoblje kada je bio Äelnik Sigurnosno-obavjeÅ¡tajne agencije, posebice zato Å¡to ga je ovih dana spominjao u negativnome kontekstu i predsjednik SDP-a Zoran Milanović.
ÄŒelnik oporbenoga SDP-a Zoran Milanović ovih je dana za vas, a u kontekstu PredsjedniÄine smjene aktualnoga Å¡efa SOA-e Dragana LozanÄića, koji ste bili prije njega na toj dužnosti, rekao da ste nesposoban Äovjek, zatim da je tada bilo kraÄ‘e, bezakonja… Zanimljivo je da je Zoran Milanović prije Äetiri godine na neki naÄin stao u VaÅ¡u zaÅ¡titu govoreći da niste krÅ¡ili zakon. Sad je promijenio miÅ¡ljenje. Kako to komentirate?
Čuo samo što govori gospodin Milanović, ali to stvarno ne bih komentirao.
Zašto?
Ne bih iz viÅ¡e razloga. Najprije ta tvrdnja da me zaÅ¡titio, ne stoji, to je nebuloza. Ne treba me on Å¡tititi ni od Äega. Njegove izjave teÅ¡ko mi je komentirati, ja jednostavno nemam dovoljno medicinskih kompetencija da bih to komentirao.
Ali on vas vrijeđa, otvoreno kaže da ste bili pojam nesposobnosti?
Kad on to kaže, to me ne vrijeđa.
Iako ste promijenili niz poslova i dužnosti nakon odlaska s Äelne pozicije SOA-e, i danas Vam dio medija zamjera afere iz razdoblja dok ste bili na Äelu te službe, primjerice neka Vas novinarka joÅ¡ uvijek optužuje za privoÄ‘enje, ogorÄeno je tražila od predsjednice RH prije godinu dana da vas ne imenuje za savjetnika…?
Mislite na sluÄaj novinarke Puljiz. On se dogodio u listopadu 2004. godine, ja sam bio naÄelnik Odjela za protuobavjeÅ¡tajne poslove, Å¡to znaÄi da sam se bavio stranim službama. Mene se optuživalo da sam kao Å¡ef operative bio nadležan po objektivnoj odgovornosti za taj sluÄaj, a za Å¡efa operativnih poslova imenovan sam poÄetkom prosinca 2004., dakle dva mjeseca poslije.
Zašto onda ta novinarka Vas smatra odgovornim?
To je bilo klasiÄno podmetanje. Ja mislim da ona viÅ¡e tako i ne misli. To su vrlo lako provjerljive stvari. Ja nemam nikakve veze s tim sluÄajem.
ÄŒesto Vam kritiÄari iz toga doba zamjeraju da niste sprijeÄili pokuÅ¡aj bijega premijera Sanadera, zatim sluÄaj Glavaš… Kakav je VaÅ¡ odgovor na prozivanja takve vrste?
To nisu stvari kojima se bavi obavjeÅ¡tajna služba. Kriminalom se u Hrvatskoj bavi Äetiri ili pet institucija – policija, Pnuskok, Dorh, Uskok… ObavjeÅ¡tajnim, protuobavjeÅ¡tajnim i protuteroristiÄkim poslovima bavi se samo SOA. Cijelo vrijeme imam osjećaj da se SOA-u hoće usmjeriti da bude neka vrsta financijske ili kriminalistiÄke policije. To nisu poslovi Službe. Ja doista ne znam zaÅ¡to bi se jedna obavjeÅ¡tajna služba trebala baviti Sanaderom u trenutku dok je on kazneno procesuiran. I ne znam gdje bi tu bila moja odgovornost. To je takoÄ‘er bio jedan oblik podmetanja. OdreÄ‘eni krugovi nemaju viziju Å¡to bi služba trebala biti pa misle da bi trebala biti ono Å¡to je bila Služba državne sigurnosti 80-ih godina, da bi trebala imati potpunu kontrolu druÅ¡tva, pratiti kamo se tko kreće, kuda prolazi i Å¡to misli.
A zaÅ¡to se onda SOA danas bavi sluÄajem Mamić?
Ono Å¡to ja znam o tom sluÄaju ne ukazuje da bi se na bilo koji naÄin gospodin Mamić mogao okarakterizirati kao stvar koja se dotiÄe nacionalne sigurnosti. Stoga smatram da se ne bi trebala baviti sluÄajem Mamić, no dopustite da možda nemam sve informacije o tomu.
Å to su Vam prije Äetiri godine kada su Vas smjenjivali s dužnosti ravnatelja SOA-e naveli kao razlog?   Â
Nitko mi nije dao nikakvo obrazloženje. Doznao sam da sam smijenjen na konferenciji za novinare koju su održali predsjednik Josipović i premijer Milanović. Meni je, doduÅ¡e, istekao mandat i Äekao sam da netko doÄ‘e. Nakon 15 dana odluÄili su se za promjenu.
Kakva je bila SOA u trenutku kad ste ju preuzimali, a kakva kad ste ju napustili?
Kad sam ju preuzeo, bila je uvelike već konsolidirana, a kad sam otiÅ¡ao bila je, mislim, joÅ¡ i bolja. Bila je jedna od djelotvornijih europskih službi. Dobio sam pismo jednoga velikoga politiÄkoga Äelnika u kojemu je naveo da se sa SOA-om poÄelo suraÄ‘ivati kao s regionalnom službom, a da smo zavrÅ¡ili kao služba globalnih kapaciteta. Pisao je to ministar obrane jedne prijateljske i moćne zemlje. On je po odlasku na novu dužnost imao potrebu to napisati. To je odgovor na pitanje kakvu sam SOA-u ostavio, a i na Milanovićeve klevete na moj raÄun koje ste naveli na poÄetku intervjua.
Ne želim priÄati o SOA-i
Jeste li s tim pismom upoznali nasljednika na Äelu SOA-e Dragana LozanÄića?
On to zna.
Kakvo je bilo VaÅ¡e miÅ¡ljenje o gospodinu LozanÄiću?
Imao sam dobro miÅ¡ljenje o njemu. Nisam ga poznavao prije, ali po njegovoj biografiji mislio sam da je to Äovjek koji može biti dobar ravnatelj SOA-e. DoduÅ¡e, nije imao obavjeÅ¡tajnoga iskustva, ali sam mislio da može biti kvalitetan Å¡ef.
Å to danas mislite o SOA-i?
O tomu zaista ne mogu priÄati.
Å to misliti o službi Äiji tajni dokument o tajnome suradniku, u ovome sluÄaju gospodinu RaÅ¡koviću, iscuri u javnost u jeku postizbornih preslagivanja?
Ne ćete me navući da priÄam o SOA-i. Molim vas da zatvorimo moju obavjeÅ¡tajnu dionicu u karijeri.
Je li se dogaÄ‘alo i Vama dok ste bili na Äelu SOA-e da vam iscuri tako tajan dokument?
Ne, mi nismo imali ni jedno curenje tajnih dokumenata.
Imate li i danas isto miÅ¡ljenje o gospodinu LozanÄiću kao i prije?
Nemam.
Ravnatelj SOA-e Dragan LozanÄić joÅ¡ je na Äelu SOA-e iako mu je vrhovna zapovjednica iskazala nepovjerenje. Biste li se i Vi sliÄno ponaÅ¡ali u takvoj situaciji ili biste odmah napustili dužnost?
Kada bi Predsjednica Republike i Vrhovna zapovjednica od mene zatražila da odstupim, odstupio bih bez razmišljanja.
Što je Hrvatska vojska danas, što je bila u nedalekoj prošlosti i što bi trebala biti u budućnosti? Bila je jaka i moćna, oslobodila zemlju, a onda je nekoliko godina kasnije ministar obrane Jozo Radoš uvredljivo za nju tvrdio da se ne bi uspjela obraniti…?
Hrvatska je vojska bila i ostala pobjedniÄka vojska, nasljednica je danas one vojske koja je svoj najveći trijumf doživjela u briljantnoj oslobodilaÄkoj operaciji Oluji u kojoj smo oslobodili okupirana podruÄja. Mislim da se taj duh zadržao i da će se zadržati. Svakodnevno se susrećem s Äasnicima na svim mogućim razinama i mogu prepoznati taj duh.
Ono Å¡to bih želio kao ministar obrane, to je zadržati i ojaÄati taj duh, a ono Å¡to će biti moja strategija i koncepcija je da mi nikad viÅ¡e ne rjeÅ¡avamo takvu vrstu obrambenih i sigurnosnih problema na podruÄju Republike Hrvatske. Trebamo stvoriti svoju vlastitu geopolitiku, odnosno doktrinu da sve probleme rjeÅ¡avamo izvan prostora RH. Dakako, nitko se ne treba plaÅ¡iti, mi nećemo agresivno vojno djelovati.
Mi ćemo sustavom savezniÅ¡tava rjeÅ¡avati ugrozu ondje gdje ona nastaje, a to je Å¡to je moguće dalje od naÅ¡e granice. I takvu vojsku bih volio imati. Svima nastojim reći da ja nisam ministar vojske ili ministar nabave. Ministar obrane ima mnogo Å¡iru dimenziju. Ministar kreira obrambene politike, a Ministarstvo obrane je stožerno ministarstvo koje se bavi svim sigurnosnim i obrambenim pitanjima koja se tiÄu Republike Hrvatske. KljuÄna zadaća Ministarstva je stvoriti obrambenu doktrinu i strategiju.
Je li sigurnosna procjena takva da je Hrvatskoj dugoroÄno potrebna vojska sa svim segmentima: kopnena, mornarica, zrakoplovstvo…?
Mislim da je dugoroÄni plan razvoj oružanih snaga koji je projicirao broj djelatnih pripadnika na oko 15 tisuća vrlo objektivan, meÄ‘utim tih 15 tisuća moramo napraviti da budu visoko kvalitetni, dobro obuÄeni i dobro opremljeni. Trebamo nastaviti procese modernizacije i tu se dogaÄ‘aju strateÅ¡ki pomaci.
Kad je rijeÄ o kopnenoj vojsci, imamo dvije iznimno kvalitetne gardijske brigade koje mogu primiti prvi udar i djelovati na zaÅ¡titi svih hrvatskih vitalnih državnih i nacionalnih interesa. Uskoro ćemo znatno ojaÄati zrakoplovstvo, odnosno helikoptersku flotu i tada ćemo de factoprvi put imati mogućnost izvidniÄko-borbenih helikoptera KIOWA.
Koliko?
Bit će ih 16 i dolaze krajem ove godine.
Pod kojim uvjetima?
Njihova je vrijednost oko 250 milijuna ameriÄkih dolara, a nas će ukupno stajati neÅ¡to viÅ¡e od 23 milijuna dolara. To znaÄi da će nam ih ameriÄki partneri dati iznimno povoljno. Stari su od nekoliko mjeseci do tri godine. U cijenu su uraÄunani i troÅ¡kovi obuke naÅ¡ih pilota u SAD-u i u Hrvatskoj. To su gotovom novi helikopteri koji imao tek po stotinjak sati leta.
Mi ćemo dobiti strateÅ¡ku mogućnost djelovanja u vrlo Å¡irokome radijusu i izvrÅ¡avanja bilo kakve izviÄ‘aÄko-borbene zadaće. S njima možemo poduzimati i protuoklopnu borbu, a s uvezivanjem tih helikoptera s pancer haubicama, koje ćemo nabaviti, i drugim oružjima, postat ćemo respektabilna vojna sila u okruženju.
â€Prioritet je modernizacija HV-a, a obavezni vojnog roka u perpesktiviâ€
Ostaje ipak pitanje borbenih zrakoplova?
To je pitanje druÅ¡tvenoga konsenzusa. To nije samo pitanje obrane. Da pitate bilo kojega Äasnika, svi će reći da trebamo zadržati komponentu borbenih zrakoplova. MeÄ‘utim, stvar je procjene Å¡to je u ovome trenutku prioritetnije druÅ¡tvu. Do kraja godine u javnoj ćemo raspravi iznijeti ono Å¡to možemo napraviti, koje su opcije i koja su moguća rjeÅ¡enja, a onda ćemo nastojati postići Å¡iri konsenzus oko onoga Å¡to se dogovorimo. Zauzimat ćemo se za zadržavanje te komponente.
Mornarica?
Mornarica i Obalna straža već i sada provode sve svoje zadaće i kontroliraju naš teritorij. Zadnja vježba u rujnu prošle godine, kada smo vrlo uspješno ispalili protubrodsku RBS raketu, pokazala je da smo zadržali raketne sposobnosti. Pokazali smo da smo spremnim štititi svoj teritorij.
Kako procjenjujete sigurnosnu perspektivu u odnosu na granicu sa Srbijom? Nedavno su Rusi sa Srbijom imali vojnu vježbu tik uz granicu. To jest bila neka poruka, možda manje samoj Hrvatskoj, a više EU i Americi. Koliko ta situacija uvjetuje potrebu Hrvatske za održavanjem visoke razine profesionalizma svoje vojske, a s druge strane da i ne iritira Srbiju i da ne izbije rat. Znamo za vrlo nervozne izjave srbijanskih dužnosnika na vijesti o hrvatskome naoružavanju?
Mislim da su te izjave dio virtualnih problema. Tu nema problema. Na naÄelnoj razini, mi teritorij i sigurnost hrvatskih graÄ‘ana možemo zaÅ¡tititi i u ovim uvjetima, a daljnjim projektima modernizacije koje nitko neće zaustaviti. Ponavljam nikakva galama nas ne će u tome sprijeÄiti, postat ćemo joÅ¡ uÄinkovitiji.
Sa Srbijom želimo graditi dobrosusjedske odnose, Srbiji i srpskome narodu želimo sve najbolje i napravit ćemo sve što je u našoj moći da s njima imamo najbolje odnose. Čak ćemo ići korak dalje te ćemo kao Ministarstvo obrane promovirati akciju s porukom da nas se nitko ne treba plašiti, ali isto tako ćemo poslati snažnu poruku da ne ćemo dopustiti da se itko upliće u naše unutarnje odnose, u naše pravo da gradimo svoj obrambeni sustav i da se pripremimo za obranu naše zemlje.
To je sve u redu, samo za ljubav je potrebno dvoje?
Ja sam rekao što je naša strategija.
Jeste li za ponovno uvođenje obveznoga vojnog roka?
O ukidanju suspenzije služenja vojnog roka odluÄuje Hrvatski sabor, naÄelno smatram da bi u prvome redu svima koji to žele trebalo omogućiti služenje vojnog roka jer dosad to nije bio sluÄaj, pa ste imali dosta nezadovoljnih mladih ljudi jer im se nije omogućilo služenje vojnog roka zbog ograniÄenoga broja roÄnika koji se primao godiÅ¡nje.
U ovom trenutku stvar je prioriteta, a s obzirom na financijske mogućnosti, smatram kako nam je sada prioritetnija modernizacija vojske. Ono Å¡to bi mogla biti meÄ‘ufaza do eventualne takve nove odluke Sabora, a to možemo i manjim sredstvima, jest konsolidacija naÅ¡e priÄuve. To je projekt na kojem ćemo intenzivno raditi u narednome razdoblju.
Na kojemu bi se povijesnome razdoblju, po Vašemu mišljenju, trebala nadahnjivati Hrvatska vojska?
IskljuÄivo na Domovinskome ratu. To je bio rat kada smo na ideji pomirbe, zajedniÅ¡tva i ostvarivanja i oslobaÄ‘anja države ostvarili pobjedu. Na operaciju Oluja gledam kao na vrhunac hrvatske povijesti. Sva druga povijesna iskustva cijenimo, bilo je hrvatskih ratnika kroz povijest koji su bili uspjeÅ¡ni, ali su se uvijek borili u sklopu drugih saveza, drugih država, drugih interesa, u koje su možda bili uklopljeni i hrvatski interesi, ali samo u Domovinskome ratu Hrvatska se vojska borila za hrvatske interese.
Potpuno se slažem s ministrom Hasanbegovićem
Ministar kulture Zlatko Hasanbegović izjavio je da je jedini rat u 20. stoljeću iz kojega je Hrvatska iziÅ¡la kao pobjednik Domovinski rat i time podigao buru projugoslavensko-komunistiÄko-partizanskih  ljeviÄarskih krugova u Hrvatskoj. Slažete li se s Hasanbegovićem?
Potpuno sam suglasan s tom izjavom.
Bilo je ideja da se u Hrvatsku vojsku uvede povijesni pozdrav „Za dom spremni“. Što kažete na to?
Mislim da ne trebamo u pitanja koja se odnose na Hrvatsku vojsku uvoditi ništa što dijeli hrvatski narod.
Kako u stranim zemljama ljudi doživljavaju svoje Äasnike, a kako u Hrvatskoj? Imate li dojam da je taj imidž malo poljuljan zadnjih petnaestak godina, možda pod utjecajem nekih ljeviÄarskih politika, a možda je to dio i nekoga projekta?
Hrvatski bi narod trebao viÅ¡e respektirati Äasnike naÅ¡e vojske. Govorim to i iz iskustva steÄenoga u stranim zemljama gdje ljudi maksimalno cijene i poÅ¡tuju svoje Äasnike. Na žalost, u Hrvatskoj je vrlo Äesto na djelu neka vrsta kontrapropagande ili medijskoga rata s ciljem diskreditacije vojske i hrvatskih Äasnika. KlasiÄna ilustracija za to je stalno nametanje teze da Hrvatska ima previÅ¡e generala. Ne, nema Hrvatska previÅ¡e generala. Imamo ih onoliko  koliko i vojske u NATO-u.
Gotovo svaki hrvatski general, ili većina njih, doktori su znanosti, većina njih provela je viÅ¡egodiÅ¡nje Å¡kolovanje na elitnim uÄiliÅ¡tima u inozemstvu, većina ih je u vojno-diplomatskoj službi. Takvi bi ljudi mogli za sebe pronaći mjesto u bilo kojemu sustavu. Smanjivanjem ÄasniÄkoga kadra, odnosno njihovo difamiranje, umanjuje intelektualne kapacitete Hrvatske vojske. Ne želim biti paranoiÄan i govoriti da je umanjivanje imidža naÅ¡ih Äasnika dio nekoga projekta, ali ono Å¡to možemo sada napraviti jest da iznosimo te podatke na vidjelo, da branimo integritet i imidž Äasnika i svih pripadnika Hrvatske vojske. Osobno ću na tome raditi.
Ponosan sam na naÄin na koji smo Å¡titili generala Gotovinu   Â
Koji će biti VaÅ¡i prioriteti u Ministarstvu obrane u sljedeće Äetiri godine?
Bit ćemo srediÅ¡nji kreatori obrambene i sigurnosne politike u suradnji s Vladom i Predsjednicom Republike Hrvatske. Prepoznao sam dva prioriteta, globalni te onaj regionalni, koji se tiÄu uglavnom naÅ¡ega jugoistoÄnog susjedstva, jer su ostali integrirani u NATO.
Budući da smo mala zemlja, u pogledu globalnih prioriteta, nastojat ćemo se Å¡to dublje integrirati u sustave kojima pripadamo, a to su NATO i EU, i njihov obrambeni sustav. Kad je rijeÄ o regionalnim prioritetima, oni će biti neÅ¡to precizniji i tu ćemo nastojati naći odgovore na prijetnje, a ima nekoliko vrsta prijetnji s kojima se suoÄavamo.
Unutar sustava regionalnih savezniÅ¡tava nastojat ćemo promovirati ideju euroatlantizma u svome okruženju, a vrlo snažno podupirat ćemo euroatlantski put Crne Gore i to je neÅ¡to izuzetno znaÄajno za sigurnost RH i za stabilnost u okruženju, podupirat ćemo euroatlantski put BiH, nadat ćemo se europskoj orijentaciji Srbije i podupirat ćemo stabilnost i opstojnost država koje nisu u naÅ¡emu neposrednom susjedstvu, kao Å¡to je Kosovo i Makedonija.
Nedavno ste se susreli s britanskim ministrom obrane. Koliko se takva orijentacija može  ne uklopiti u razmišljanja i planove Velike Britanije koja je, nekako se misli, tradicionalni saveznik Srbije?
S britanskim ministrom obrane razgovarao sam o toj vrsti geopolitiÄkih pitanja. Britanski i hrvatski interesi u ovom su trenutku komplementarni. I Hrvatska i Velika Britanija Älanice su NATO saveza, imamo zajedniÄke interese, dio smo zapadnih integracija pa u ovome dijelu svijeta u tim pitanjima možemo jako dobro suraÄ‘ivati.
Na kraju Vas želim pitati je li Vam neugodno kad vas i ako vas netko pita za ulogu u traganju za odbjeglim generalom Antom Gotovinom. Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko na to pitanje odgovara rijeÄima da o tome najbolje može govoriti sam general Gotovina kad doÄ‘e vrijeme. Å to biste Vi odgovorili?
Rekao bih da nema niÅ¡ta neugodno i nema niÅ¡ta s Äim se ne bih u tome sluÄaju ponosio, u teÅ¡kim okolnostima napravili smo sve Å¡to je moguće da bi se zaÅ¡titio interes hrvatskoga naroda, hrvatske države i generala Gotovine.
AUTOR: Ivica MarijaÄić/Foto: EPA/Remko de Waal