Roman Medaljon Anite Martinac, objavljen u nakladi Ogranka Matice hrvatske ÄŒitluk, predstavljen je u srijedu, 3. lipnja, u prepunoj dvorani Dominikanskog samostana u Splitu, u organizaciji Hrvatske udruge Benedikt.
O romanu upeÄatljivog naziva, Medaljon, kao prvom proznom djelu spisateljice Anite Martinac, za koje se gotovo može reći, da je jedno od prvih proznih djela koje progovara o hrvatskim istinitim dogaÄ‘ajima i o stvarnim ljudima te njihovim nesretnim sudbinama u razdoblju izmeÄ‘u 1945. i 1951. godine, govorili su: fra Miljenko Stojić, prof. povijesti Tomislav Äonlić, novinar i publicist JoÅ¡ko ÄŒelan, te sama autorica romana Anita Martinac.
U glazbenom dijelu programa na stupila je ženska klapa Ventula i Vis Znak Mira, a program je vodio Vide Popović, predsjednik Hrvatske udruge Benedikt, koji je kazao da je rijeÄ o prvom romanu o Å¡kriparima, ove plodne autorice, koja je već objavila nekoliko knjiga pjesama, inaÄe sudionice Domovinsko obrambenog rata.
Prvi predstavljaÄ, JoÅ¡ko ÄŒelan, kazao je, da u romanu ima mnogo iznenaÄ‘ujući pojedinosti i da autorica svojim prvijencem pokuÅ¡ava oÄuvati ono Å¡to nije za zaborav i tako je uspjela otrgnuti od zaboravu jednu znaÄajnu temu hrvatske povijesti 21. stoljeća.
Fra Miljenko Stojić, u svom se osvrtu, istaknuo je da roman obrađuje jednu temu o kojoj stariji znaju jako puno, dok onim mlađima ta tema i nije tako poznata.
„Drugi ih poznaju kao križare, kamiÅ¡are ili odmetniÄku bandu, te i nakon mnogo desetljeća, književnih djela o ovoj epskoj tematici gotovo da nema. Za vrijeme jugokomunizma govorili su uglavnom o njima novinarski ili u naporu njihove paradigme reinterpretacije povijesti, za vrijeme, nazovimo, demokracije joÅ¡ se uglavnom Äeka na konaÄnu ocjenu tih revolucionarnih skupina pa da se onda krene u umjetniÄko stvaranje. Anita Martinac niÅ¡ta ne Äeka, ali niÅ¡ta i ne prejudicira”, istaknuo je Stojić.
Govoreći o romanu, osvrnuo se i na institut pokajanja.
“Iako književnost, pogotovo danaÅ¡nja, ne trpi realnost u opisivanju, ovdje je ona dobro doÅ¡la. Sve ono o Äemu se govori istina je, umjetniÄka imaginacija poslužila je samo u oblikovanju nekih vezivih podrobnosti kako bi sve bilo Äitljivo…Tu jednostavno dotiÄemo zlo svojim rukama, ne vjerujući samima sebi da takve stvari mogu biti istina… Spisateljica iz obzirnosti ne navodi prezimena zlikovaca, iako je svima jasno o kome se radi. Ona time želi reći da njihova djeca nisu kriva za ono Å¡to su im oÄevi radili. MeÄ‘utim, suprotna strana itekako navodi sve Å¡to zna ili Å¡to je izmislila o roditeljima, pa i djeci, onih koje je progonila. Bilo bi zanimljivo razmotriti Å¡to su u životu i kako postigla pojedina djeca zlikovaca iz romana. Iznenadili bismo se spoznatim i shvatili da nije važno zaboraviti, važno je se pokajati. Tek na tome djeca Å¡kripara i djeca progonitelja mogu nastaviti graditi zajedniÄki život. Pokajanje se zahtijeva s obje strane…“, poruÄio je.
Na kraju fra Miljenko Stojić je zakljuÄio, da je roman laganim stilom, vjeÅ¡tim perom i da se autorica ne priklanjanja nekoj strani u izražavanju svojih osobnih stavova, te da će neki reći da zbog ove tematike roman nije suvremen, iako nemaju nikakvih dokaza za to.
Istaknuo je također da roman Medaljon, zasigurno ne će pobuditi rominjanje ni poplavu obrade ovakvih tema, jer se još bije bitka na našu prošlost.
” I umjetnici, ne samo književnici, Äekaju jasnija vremena”, zakljuÄio je fra Miljenko Stojić-
 Medaljon je paradigma strašne sudbine jednog naroda
O povijesnom kontekstu romana govorio je povjesniÄar Tomislav Äonlić,istaknuvÅ¡i da je Äitajući ovaj roman, i raÅ¡Älanjujući ga, doÅ¡ao do zakljuÄka kako je naslov romana promiÅ¡ljeno odabran, te da medaljon sa sliÄicom ÄŒudotvorne Gospe, u obitelji Marić simbolizira duboku ukorijenjenost hrvatske obitelji u katoliÄkoj vjeri i privrženost Crkvi koja je bila i ostala temeljna okosnica oÄuvanja vjerskog i nacionalnog identiteta.
“Å kripari su nasljednici legendarnih junaka, odmetnika, hajduka koji su se u Hercegovini od turskih vremena odupirali vlasti koja nije od Boga. Autorica romana Anita Martinac je osjetila tu poveznicu Å¡kripara s mitom o hajducima, predanjem i epskim kazivanjem koji su hercegovaÄkim Hrvatima ostali kao jedina mogućnost zajedniÄkog sjećanja i preživljavanja. Na tim i sliÄnim temama proslavili su se mnogi hrvatski pisci (Dinko Å imunović ili akademik Ivan Aralica)“ , ocijenio je.
Posebno je istaknu da ovaj romanom otvara dragocjenu riznicu neispriÄanih priÄa, koje se nisu smjele priÄati a kamo li se o njima pisati u vrijeme bivÅ¡eg komunistiÄkog režima, kazavÅ¡i s ÄuÄ‘enjem, kako nitko od hrvatskih književnika u novije doba nije otvorio ove teme, osim ako se izuzme pisac fra Gracijan Raspudić koji je živio u emigraciji i u svom romanu Djevojka Drina koji je izaÅ¡ao u Madridu 1951. djelomiÄno dotaknuo ovu temu.
„Za vrijeme komunizma ova tema bila zatvorena za javni diskurs zbog straha kojeg su komunisti utjerali u kosti narodu nemilosrdnim progonima, prijetnjama, zastraÅ¡ivanjima i pogubljenjima. MeÄ‘utim, zbog Äega je do danas to bilo tako ostaje otvoreno. Autorica pripovijedajući o trima tragiÄnim životnim priÄama, svjesno ili nesvjesno otkriva i cijeli spektar detalja vezanih za metodologiju djelovanja komunistiÄkog sustava koji se tada uspostavljao, kao i odnosa komunista prema svjetonazorskim neistomiÅ¡ljenicima”, istaknuo je Äonlić.
Roman je ocijenio paradigmom straÅ¡ne sudbine jednog naroda u godinama komunistiÄke tiranije.
“Medaljon je zapravo paradigma straÅ¡ne sudbine jednog naroda u godinama komunistiÄke tiranije pa se i pojavljuje uoÄi sedamdesete obljetnice stradanja na Bleiburgu i Križnom putu. Biblijska borba izmeÄ‘u Davida i Golijata, Å¡kripara i Udbe okonÄala je davne 1951., ostale su priÄe, sjećanja i rijetki predmeti koji su mogli svjedoÄiti o vremenu, dogaÄ‘ajima i ljudima. Medaljon tako postaje svjetionik koji osvjetljava proÅ¡lost, ali i simbol nade, vjere, slobode… Autorici joÅ¡ jednom Äestitam i želim nastavak spisateljskog rada jer ako se po jutru dan poznaje onda je uspjeh zagarantiran!“, zakljuÄio je Äonlić.
Na karaju, i sama autorica Anita Martinac je kazala da roman ne doživljava kao svoj, već da je roman „naš“ i da je dugo promiÅ¡ljala o naslovu romana,dvojeći izmeÄ‘u Medaljona i KljuÄa, jer roman je, kako je istaknula, svojevrsno otkljuÄavanje i vraćanje u proÅ¡lost.
” Roman je put, kako od zaborava saÄuvati proÅ¡lost zbog naÅ¡e budućnosti, jer povijest se i danas ponavlja u BiH. Na pozornici su isti neki ljudi, ista neka djeca…”, kazala je autorica pri tom naglasivÅ¡i, da “nema obitelji u Hercegovini koja neće pronaći svoju bol u tom „naÅ¡emu“ romanu”.
ZakljuÄila je svoje izlaganje krasnoslovom iz romana: ” Sve nam je osim ljubavi oduzeto… Iz jednog zrna takve ljubavi, s naslijeÄ‘enim medaljonom ÄŒudotvorne Gospe na dlanu, izniknula je i ova knjiga.”
D. Zeljko Selak