Intervju
Nemoguće je izbjeći nove prosvjede
Blokada u Domu naroda federalnog Parlamenta samo je jedna u nizu blokada na putu formiranja vlasti.
Blokada, primjerice, postoji i u formiranju izvrÅ¡ne vlasti na razini države zbog uvjetovanja Älana državnog PredsjedniÅ¡tva Dragana ÄŒovića da se davanje suglasnosti za predsjedavajućeg Vijeća ministara veže za imenovanje predsjednika i potpredsjednika Federacije, istakao je u razgovoru za Vijesti.ba univerzitetski profesor Slavo Kukić.
Razgovarala: Nevena Å arenac
Iako je u predizbornoj kampanji najavljivana druÅ¡tvena prekretnica i politiÄki dogovor, situacija na terenu pokazuje drugaÄije stanje. Formiranje vlasti u FBiH blokirano je u Domu naroda federalnog Parlamenta. Kakav rasplet oÄekujete kada je u pitanju izbor potpredsjednika ovog entiteta iz reda srpskog naroda?
Prvo, predizborne najave treba shvatiti kao najobiÄnije bacanje praÅ¡ine u oÄi narodu. Jer, tko je to iz politiÄke arene, izuzme li se Demokratska fronta kao nova politiÄka snaga, zainteresiran za prekretnicu? Nitko.
Drugo, blokada u Domu naroda federalnog Parlamenta samo je jedna u nizu blokada na putu formiranja vlasti. Blokada, primjerice, postoji i u formiranju izvrÅ¡ne vlasti na razini države zbog uvjetovanja Älana državnog PredsjedniÅ¡tva Dragana ÄŒovića da se davanje suglasnosti za predsjedavajućeg Vijeća ministara veže za imenovanje predsjednika i potpredsjednika Federacije.
I na koncu, u vezi s izborom potpredsjednika Federacije iz reda Srba mogući su razliÄiti scenariji. Ne bi bilo dobro da SDP i DF nastave s meÄ‘usobnom praksom gluhih telefona i na taj naÄin omoguće dvojcu Dodik-ÄŒović da na Äelo Federacije dovedu joÅ¡ jednog svojeg Äovjeka, a time stvore pretpostavke i za stalna uvjetovanja i blokade preko kojih bi svijetu nastavili slati poruke kako je BiH i nemoguće druÅ¡tvo i nemoguća država, i kako je izbor svijeta samo na jednom od dva scenarija – ili od BiH napraviti labavu konfederalnu zajednicu ili od nje konaÄno i definitivno odustati. Onaj tko im u tom naumu bude pomagao, mogao bi takoÄ‘er snositi povijesnu odgovornost za ono Å¡to bi nas u tom sluÄaju moglo snaći.
Na koncu, ponaÅ¡anje u vezi s izborom potpredsjednika Federacije će i dugoroÄno odrediti odnose SDP-a i DF-a. Ovih dana se na portalima i elektronskim medijima dalo markirati pritiske kojima je gospodin NikÅ¡ić izložen. Ne može on, a ni bilo tko drugi u SDP-u, kaže se, protiv odluka kongresa. A to, drugim rijeÄima, znaÄi da SDP mora opstruirati proces formiranja vlasti. Na gospodinu NikÅ¡iću je, prema tome, teret da pred javnošću pokaže o Äemu se stvarno radi – ili je on predsjednik partije ili je obiÄna ikebana a partijom i dalje upravlja sarajevski reketaÅ¡ki lobi.
VDF je najavio i mogući izlazak iz vlasti, poruÄivÅ¡i da će svoje mjesto ustupiti SDP BiH ili SBB. Koliko bi izlazak DF iz koalicije mogao produbiti krizu ne samo u FBiH, nego i na nivou BiH? Postoji li u ovom trenutku stabilna parlamentarna većina na entitetskom i državnom nivou?
Time bi, pita li se mene, Demokratska fronta napravila veliku politiÄku greÅ¡ku. Svi zapleti, koje tako suptilno, u dogovoru s Dodikom dakako, pravi lider HDZ-a, sraÄunati su samo na jedno – da se iz kombinacija izbaci DF kao snaga koja ne prihvaća filozofiju etniÄkih podjela i etniÄkih matrica i u funkcioniranju vlasti i da se stvore pretpostavke za potpuno drugaÄije koalicije od onih koje su na sceni danas. To, istina, ne znaÄi da se eliminacija DF-a ne može dogoditi i bez njegove volje. Ali, u tom naumu nacionalistima barem ne treba pomagati. Na to DF, uostalom, obvezuje i veliko povjerenje biraÄkog tijela na posljednjim izborima.
Iz SNSD najavljuju da će nastaviti razgovore sa svim politiÄkim partijama koje imaju delegate u Klubu Srba i pokuÅ¡ati okupiti inicijativu koja bi trebala rezultirati prijedlozima za potpredsjednika FBiH i Doma naroda. Å ta bi znaÄio ulazak SNSD u vlast u FBiH?
To je realno moguć scenarij. U drugaÄijim uvjetima, najiskrenije, ni sam ne bih imao niÅ¡ta protiv takvog scenarija. Jer, to je scenarij kojim se prelaze entitetske meÄ‘e a BiH pretvara u jedinstven politiÄki prostor. U uvjetima, meÄ‘utim, u kakvima stvarno živimo, mislim da takav scenarij ne bio na dobro Bosni i Hercegovini. U zadnjih Äetiri-pet godina, naime, u javnom prostoru imamo stalne tvrdnje kako je Republika Srpska bolji dio BiH – iako to, po svim pokazateljima, ne dogovara istini – kako Federaciju treba reorganizirati na naÄin da se podijeli na dva entiteta itd. S predsjednikom i jednim od potpredsjednika Federacije se, objektivno, stvaraju uvjeti za dodatno usložnjavanje ionako bremenite situacije – a u opredjeljenje dvojca Dodik-ÄŒović da na tome istraju uopće ne treba sumnjati.
S druge strane, kako komentariÅ¡ete Äinjenicu da HDZ BiH uslovljava imenovanje Vijeća ministara BiH formiranjem Vlade FBiH? ZaÅ¡to se insistira na konstituisanju vlasti odozdo prema gore?
O tome sam u viÅ¡e navrata i do sada pisao i govorio. SuÅ¡tina je jednostavna. U javnosti treba ultimativno zahtjevati formiranje vlasti odozdo prema gore – a to je, usput, logika koja kod obiÄnog svijeta djeluje potpuno utemeljenom. A, nakon Å¡to se formira vlast do federalne razine, na državnoj razini treba uvesti logiku uvjetovanja. A ono znaÄi – ili u vlast kao partner iz Republike Srpske ulazi SNSD i Dodik ili nema vlasti. I tako stanje može do vjeÄnosti – do novih parlamentarnih izbora. Jer, dvojac Dodik-ÄŒović i bez toga danas drži poluge državne vlasti – hapse koga im volja, optužuju koga im volja, uvjetuju politiÄka rjeÅ¡enja i time Å¡alju poruku svijeta kako je istrajavanje na Bosni i Hercegovini, ovakvoj kakva jeste ili bilo kakvoj, uzaludan trud svjetskih centara moći, kako od toga definitivno treba odustati i omogućiti formiranje triju nacionalnih država itd.
Uostalom, svaki dan imate izraze zabrinutosti ÄŒovića zbog kaÅ¡njenja u formiranju vlasti, a stvarno on je glavna koÄnica da se to i dogaÄ‘a. Osobno vjerujem da je to danas jasno i predstavnicima meÄ‘unarodne zajednice u BiH.
Zapelo je i u PredsjedniÅ¡tvu BiH. Tekst zajedniÄke izjave o opredijeljenosti za provoÄ‘enje reformi neophodnih za proces pristupanja EU nije usaglaÅ¡en. Svi su deklarativno za evropsku BiH, no zaÅ¡to je problem preduzeti korake koji će nas približiti cilju?
Pa, to je samo drugi dio ovog istog scenarija. PredsjedniÅ¡tvo BiH je, prema Ustavu, zaduženo za vanjsku politiku. S druge strane, Dodik je u novim kombinacijama definitivno istisnut iz mogućnosti kreiranja državne politike. I stoga on u igru uvodi novu logiku – da u centar zbivanja doÄ‘e takoÄ‘er logikom uvjetovanja, logikom da PredsjedniÅ¡tvo nema ovlasti da bez suglasnosti entiteta i kreira i potpisuje bilo Å¡to, pa i izjave koje se tiÄu obaveza prema EU. Ta je logika, Å¡to se mene tiÄe, dio politiÄke borbe i gospodin Dodik ima pravo na nju. Ali, iznenaÄ‘uje me da na nju reagira i PredsjedniÅ¡tvo BiH. Jer, prihvaćanjem Dodikove logike – a ÄŒović bi mogao biti razlog zaÅ¡to i ona prolazi u PredsjedniÅ¡tvu – kolektivni Å¡ef države je, zapravo, potpisao likvidaciju pred kockarskom logikom jednog politiÄkog moćnika i time i samo izvrÅ¡ilo udar na ustavni poredak.
Nova EU inicijativa, predvoÄ‘ena britanskim i njemaÄkim ministrima vanjskih poslova, upravo fokus stavlja ne ekonomske i socijalne reforeme. Koliko strpljenja EU ima za BiH? Mnogi ovo nazivaju posljednjom Å¡ansom za BiH. OÄekujete li da će se konaÄno domaći politiÄari uozbiljiti i ponaÅ¡ati odgovornije, kako bi ova inicijativa naÅ¡la plodno tlo u naÅ¡oj zemlji?
Stoji teza da EU Äini sve kako bi BiH zakaÄila za voz evropskih integracija. Ne slažem se, meÄ‘utim, da je to posljednja, ili jedna od posljednjih Å¡ansi. Ili joÅ¡ konkretnije, od tih ambicija EU neće tako lako odustati – ne zbog silne ljubavi za BiH nego zbog svojih interesa.
Prije desetak godina, naime, EU je u svoje Älanstvo, i mimo svih mogućih uvjeta, primila Rumuniju i Bugarsku. ZaÅ¡to? Zato da bi zaokružila prostor i iziÅ¡la na Crno more. U to vrijeme, meÄ‘utim, nije razmiÅ¡ljala o mekanom trbuhu koji je ostao unutar zaokruženih granica – prostoru koji se proteže na zemlje bivÅ¡e Jugoslavije.
Danas je, meÄ‘utim, stanje stvari popriliÄno drugaÄije. U meÄ‘uvremenu se, prije svega, na svjetsku politiÄku scenu, i to na velika vrata, vratila Rusija. Objektivno, sklonost prema njoj je sve naglaÅ¡enija i na ovom prostoru – posebice u Srbiji i BiH. Sad se, drugim rijeÄima, EU naÅ¡la u situaciji, ili će ona taj prostor vezati za sebe ili će joj ga definitivno preuzeti Rusija. A to, onda, potpuno relativizira i plan s poÄetka dvijetisućitih – plan s Rumunijom i Bugarskom o kojem sam govorio. Dakle, neće EU, bez obzira na verbalne poruke, tako jednostavno odustajati od BiH. I ne samo to. Uvjeti za njezino prikljuÄivanje druÅ¡tvu evropskih naroda bi se mogli dodatno omekÅ¡avati.
Proces formiranja vlasti ponovo se usporava, ne uspijeva se postići minimalni konsenzus o evropskom putu zemlje, ekonomska situacija je sve teža, posebno imajući u vidu katastrofalne majske poplave…Brojni analitiÄari upozoravaju da graÄ‘ani gube strpljenje, a da je prag tolerancije sve manji. Hoćemo li ove godine biti svjedoci socijalnih nemira?
Mislim da će ih nemoguće biti i izbjeći. I ne samo to. Oni bi, doÄ‘e li do njih, a ne vidim kako ih je moguće zaobići, mogli biti puno oÅ¡triji nego oni od prije godinu dana. Jer, oni iz veljaÄe 2014. godine su, ruku na srce, zahvatili samo dio zemlje, i stoga je njima bilo moguće manipulirati – da oni nisu izraz socijalnog nezadovoljstva nego organizirane hajke boÅ¡njaÄkih partija zbog drugih, prije svega politiÄkih interesa usmjerenih protiv Srba i Hrvata, da su to shvatili ova dva naroda i stoga im se nisu ni prikljuÄili itd.
Sljedeći socijalni prosvjedi će, siguran sa, nadvladati etniÄke granice, biti će bosanskohercegovaÄki u punom znaÄenju te rijeÄi, i neće biti moguće prodavati rog pod svijeću kako je to Äinjeno proÅ¡le godine. Stoga ih i osobno priželjkuje. Jer, doÄ‘e li do njih, to bi mogao biti uvod u novu politiÄku filozofiju – koja sa scene potiskuje plemensku a u prvi plan istura filozofiju koja vodi raÄuna o Äovjeku i njegovim istinskim životnim interesima.
Vijesti.ba