Brutalni, divljaÄki, vulgarni, prostaÄki napad u Supetru na Janicu Kostelić, državnu tajnicu za Å¡port, proslavljenu skijaÅ¡icu koja je kao nitko u povijesti naÅ¡ega Å¡porta dosegla svjetske vrhunce, napokon takav napad na jednu djevojku promptno su osudili Vlada RH, Äiji je ona dio, te Hrvatski olimpijski odbor.
Primjereno su i brzo reagirali policija, kao i sudac za prekršaje, koji je sedmoricu izgrednika kaznio s po pet dana zatvora. Ali sramota se ne da isprati.
OÄekivala su se reagiranja Hajduka i Torcide, Äiji su tobožnji pripadnici izvrÅ¡ili agresiju. S nekoliko dana zakaÅ¡njenja ona su i stigla, no bolje da nisu. Ivan Kos, predsjednik NK Hajduk protivi se i ograÄ‘uje od nasilja, ali zapravo Äitav sluÄaj koristi samo da bi osuo paljbu po nogometnoj organizaciji i nepravdama koje se nanose njegovu klubu.
On, u ime Hajduka, zapravo staje u obranu napadaÄa kad kaže kako je „licemjerno zatvarati ljude zbog navodnog verbalnog delikta“. Pazite ovu formulaciju: navodnog verbalnog delikta!
Oglasio se i Damir Gruić u ime Torcide, koji kao odvjetnik ne bi niÅ¡ta htio komentirati ali će to ipak uÄiniti: „Zbog verbalnog delikta ljudi se Å¡alju na robiju“, dodavÅ¡i kako je sve to „naznaka budućeg ponaÅ¡anja prema navijaÄima koji javno iskazuju stavove“!
Trojica SDP-ovaca (Arsen Bauk, Siniša Glavašević, Peđa Grbin) organizirali su performans usred Zagreba, s jasnom aluzijom na spomenutu zatvorsku kaznu. Izložili su se, kao, uvredama građana s obećanjem kako nitko zbog toga neće u zatvor. U istom je pravcu išlo i nekoliko zahtjeva za stankom na zasjedanju Hrvatskog sabora.
Umjesto jasne i nedvosmislene osude incidenta, umjesto da se kaže: ne, to nisu naÅ¡i navijaÄi ni naÅ¡i Älanovi, ovim se reakcijama de facto dolijeva ulje na vatru i podstiÄe izgrednike koji su pokuÅ¡ali ubiti nogometnog suca Bruna Marića, a onda Å¡akom u potiljak bacili Zdravka Mamića u more.
U sluÄaju Janice Kostelić nije rijeÄ o verbalnom deliktu niti o „iskazivanju stavova“ nego o verbalnom nasilju na samom rubu fiziÄkog nasilja ili, reÄeno jezikom politiÄke korektnosti, o govoru mržnje. Valjda je i sutkinja koja je odluÄila o kazni imala za to zakonsko uporiÅ¡te pa se prosvjedi protiv te kazne mogu smatrati i kao poziv na nepoÅ¡tivanje zakona.
O stanju u nogometu, o Mamiću, Å ukeru i Vrbanoviću, može se misliti, govoriti i pisati Å¡to se god hoće, ali o tome govoriti baÅ¡ u kontekstu i u povodu grubog napada na Janicu Kostelić (apsurd je da je žrtva ispala baÅ¡ Janica, koja je inicirala promjenu Statuta HNS-a u skladu sa Zakonom o Å¡portu) objektivno znaÄi taj napad relativizirati, opravdavati i solidarizirati se s njim.
Josip Jović / Slobodna Dalmacija