Sinovi povijesti
ÄŒudno
I kad se navodno niÅ¡ta ne dogaÄ‘a to nužno ne znaÄi da mora biti dosadno. Dok Äekamo drugi krug lokalnih izbora u Republici Hrvatskoj kao da živimo meÄ‘uvrijeme. Neizvjesnost oko Vlade i saborske većine brine sve osim Plenkovića. On zna. A možda mu je i reÄeno.
Za Tomislavcity tropolje.info piše Marko Tokić
PriÄa oko Agromora (ne ispravljati u Agrokor) i dalje je zanimljiva. Od buke u eteru teÅ¡ko je razabrati istinu. Ako ne želite da se dozna o Äemu se zapravo radi nije rjeÅ¡enje: Zaustaviti Reuters (s idejom da se zaustavi istina i vrijeme u kojem je partija kao i uvijek u pravu), nego posve obrnuto ponuditi bezbroj informacija iz kojih nitko viÅ¡e nije u stanju razabrati istinu (a teÅ¡ko je bome uspostaviti i zajedniÄki nazivnik).
Navodno je aktualno pitanje: Hoće li ili ne će Rusi davati nove kredite. Stara je pokeraÅ¡ko pravilo onome koji gubi posuÄ‘ivati uvijek iznova, ali uvijek nedovoljno da bi se nesretnik vratio u igru kao ozbiljan partner. Maksim Poletaev bio kod Andreja Plenkovića i navodno razgovarali o Agrokoru. Mo’Å¡ mislit?! Rusima se mora vratiti novac. Imaju moć. OdluÄnost. I sredstva da upozorenje ne ostane tek prijetnja.
Za daljnja kreditiranja potrebna su državna jamstva. Plenković ih ne može dati jer Ameri to ne će dopustiti.
Lex Agrokor nije ništa drugo nego odgoda odgovora na pitanje tko će vratiti dug. Ameri bi mogli bez problema, ali ne vide vlastiti interes osim geostrateškoga a u tom smislu im je dovoljno da upozore vladajuće u Hrvatskoj da ne smiju poslovati i trgovati i osobito dugovati mogućim neprijateljima.
Hoće li i kada Ameri nam osigurati iz svojih izvora povoljne kredite ili se odluÄiti za ulaganje u naÅ¡e gospodarstvo veliko je pitanje. Ako se da razabrati, iz dosada viÄ‘enoga, tek smo udio zone njihova utjecaja no, nažalost, ne i zona njihova strateÅ¡koga interesa. A možda i stoga jer smo se potvrdili kao navodno premudri partneri i dok smo politiÄki putovali na Zapada vitalne gospodarske (Å¡to bi Mesić rekao) resurse izruÄivali smo u ruske ruke. Ima li nade? Možda… Martina Dalić Pametno u onoj svojoj opasci o svetom Anti koji bi nas mogao spasiti (misleći u svom deliriÄnom zanosu na prinudnog Agromorova upravitelja Ramljaka) možda je i doslovno u pravu; jer izgleda da nam samo Sveti Ante (pravi Sveti Ante Äudotvorac) s njom (i sliÄnima) u Vladi može pomoći. A tek kad pristigne Vrdoljak (i njegovi).
Iako se radi o MeÄ‘uvremenu (u kojem se oÄekivanje pojaÄava do nestrpljivosti i vrhunca) to ne znaÄi da nema dogaÄ‘aja i da je dosadno. DapaÄe. Upravo je u tijeku u jednom od svojih vrhunaca Bitka kod Uputnika. Naime, pitanje odgoja i obrazovanja u svakoj zemlji na svijetu je jedno od važnijih pitanja, ali držim da nigdje kao u Hrvatskoj ono nije toliko ispolitizirano, premda je po svojim, pa ako hoćete i politiÄkim, uÄincima iznimno znaÄajno.
No, nekako zrelija druÅ¡tva ta pitanja drže podalje od svakodnevnog politiÄkog diskursa i dopuÅ¡taju da o tome odluÄuje struka. Kada bi tako bilo u Hrvatskoj vjerojatno bi se u tu priÄu ukljuÄili najplodonosniji hrvatski pedagozi, didaktiÄari i metodiÄari, nekoliko akademika (kao savjetnika) i nekolicina znanstvenika iz svih znanstvenih (i nastavnih) podruÄja. U pedagoÅ¡ki okvir u skladu sa znanstvenim didaktiÄkim pluralizmom ukljuÄili bi se odgovarajući sadržaji i kljuÄ bi bio pronaći potrebni minimum znanja na odgovarajućem stupnju Å¡kolovanja te osigurati da darovitiji imaju mogućnost individualnog ostvarivanja vlastitih potencijala kao Å¡to bi se i onima s poteÅ¡koćama u razvoju omogućio individualizirani pristup kako bi maksimalno ostvarili vlastite potencijale te bi se, na taj naÄin, svaki pojedinac ostvario u skladu s vlastitim mogućnostima i postao korisnim Älanom druÅ¡tva.
Umjesto toga u Hrvatskoj imamo obraÄun oko transparentnosti i netransparentnosti, ideologije i demagogije i koje Äega, a osobito oko toga tko je zapravo struÄan i zbog Äega je upravo on (ili ona) pozvan da tu reformu provede. IzmeÄ‘u redaka te rasprave meni se osobno Äini najzanimljivijim onaj dio kako se to u Hrvatskoj postaje neupitni ekspert za Uputnik. Ovih se dana ponovno pokuÅ¡ava oživjeti „Kukurikuralni prosvjed“, ovaj put navodno zbog netransparentnog izbora novih Älanova ekspertne skupine za razliku od transparentnog Milanovićevog (sjeća li se joÅ¡ itko tko bijaÅ¡e Mornar) imenovanje dvojca Budak – Jokić. Za Budaka se joÅ¡ i neÅ¡to znalo zbog njegovih povijesnih ideoloÅ¡kih konstrukcija koje pokuÅ¡ava nametnuti kao znanost, a zna se bome i da je bio posljednji predsjednik komunistiÄke jugoslavenske partijske ćelije na Filozofskom fakultetu. Za Jokića tada nije znao nitko – osim rijetkih. Milanović bi, ako bi htio, mogao dati odgovor kako se to postaje (i ostaje) neupitni struÄnjaka za Odgojno obrazovni uputnik. I tako kako ga je Milanović proglasio svetim i neupitnim od tada, zna se i koji krugovi, dogmatski se drže Jokićeve svetosti i neupitnosti u priÄi o Uputniku. Ili se makar u medijima pokuÅ¡ava ostaviti takav dojam. ÄŒak i unatoÄ javno izreÄenim istinama pa tako i one koju je u polemici s Jokićem izrekao Slobodan Prosperov Novak da se na Jokićev rad (i njegovih struÄnih suradnika) od 5000 stranica pojavilo u javnosti tek 3800 posve opravdanih zamjerki na koje ni Budak, ni Jokić (i njegovi struÄnjaci) nisu uspjeli dati niti jedan valjan odgovor.
To ne sprjeÄava samog Jokića i njegove podpornike: lijeve stranke i njihove udruge, neovisno ovisne intelektualce i novinare da zazivaju i prizivaju prosvjede za transparentnost (valjda Milanovićevog tipa) te znanstveni i pedagoÅ¡ki pluralizam po kojem svi koji se ne slažu s njima imaju pravo misliti onako kako i oni misle.
U svemu tome je važan i broj onih koji su doÅ¡li na trg, pa Äak i tko je doÅ¡ao jer se iz toga da razaznati tko je na strani progresa, svijetle budućnosti i naÅ¡ih budućih generacija. Tih, kako kažu dvadesetak tisuća ljudi zametak je pozitivnih promjena, makar oni koji su ozbiljno mislili da je Jokić neupitan a Budak uvijek u pravu (kao i partija). MeÄ‘utim, iako je dvadesetak tisuća znaÄajan broj istomiÅ¡ljenika zamijećeno je da je tu bilo i priliÄan broj nezainteresiranih pa Äak i uljeza iz suprotnog tabora, a neki su (zamislite drznika) Äekali tramvaj, neki su doÅ¡li da vide budale, a neki tek da popiju kavu. Bilo je i stranaÄkih Äelnika. Neki, koji su se oÄekivali (i žive u nadi ponovnog preuzimanja kormila kada je curriculum u pitanju) nisu se pojavili iako su se objavili (u skladu sa suvremenim dobom) u neka doba noći.
Čemu frka oko Uputnika (odnosno odgojno-obrazovnog curriculuma)? U pozadini su svjetonazorne i ideološke razlike, ostatak je prašina.
HDZ (Äitaj Vjerodostojni) dao je navodno nemoralnu ponudu HNS-u. A Vrdoljak se budi u neka doba zabrinut za curriculum. Odmah potom, ili prije toga, možete proÄitati da HNS od HDZ-a traži mjesto potpredsjednika Vlade i tri ministarstva. Ako se meÄ‘uvrijeme otegne da ne kažem nategne bit će dovoljno ruku. A bitka oko Uputnika mogla bi dobiti posve neoÄekivane obrate. I ma kako se Äudnim Äinilo možda ćemo biti svjedoci nove transparentnosti. Nije da to priželjkujem (dapaÄe), ali, ako je se pouzdavati u vjerodostojnost Vjerodostojnog, moglo bi se dogoditi.
I u BiH se mnogo toga dogaÄ‘a. Zrinjski je prvak (i viÅ¡e od toga), pa iako sve miruje u oÄekivanju godiÅ¡njih odmora (i ladanjskog ljeta), sigurno je samo da nas Äeka vruća politiÄka jesen. Muhamed Filipović zvani Tunjo jedan od pregovaraÄa sa Srbima oko takozvanog Historijskog sporazuma ovih se dana opet objavio svijetu. Tunjo Filipović, naime (ne znam zbog Äega ovih dana objavljuje) da bi razvoj politiÄkih zbivanja mogao dovesti do tri države nakon raspada BiH. To bi mu (a i onda mnogima s njim) bilo prihvatljivo, ali mu BiH s tri federalne jedinice (kao i mnogima) nije prihvatljiva. ÄŒudno! Ili nije…