Connect with us

BiH

75 godina transfuzijske medicine u Mostaru, počeo dvodnevni međunarodni simpozij

Foto: FENA

Ravnateljica Hrvatskog zavoda za transfuzijsku medicinu Irena Jukić govorila je o svojim počecima u transfuziologiji, ali i o iskustvima Hrvatske.

– Ovo je jedan lijepi jubilej, puno je tu truda i rada uloženo. Na ovom skupu danas sam najstariji transfuziolog, a u Hrvatskoj sam i najstariji aktivni transfuziolog. Kada sam prije 40 godina počela raditi kolege su mi govorile da je ovo „bezvezna struka“, kako će u budućnosti biti izmišljena umjetna krv i kako ću ostati bez posla. Umjetne krvi nema, jedan od razloga je živa stanica, živi eritrocit koji očito nema samo hemoglobin, nego valjda ima i nekakav komadić duše jer darivanjem krvi prenosimo dobrotu jednog čovjeka u zdravlje drugog čovjeka – navodi Jukić.

Istaknula je da je transfuziologija jedna od najvažnijih grana medicine.

– Transfuziologije će uvijek biti i ona će napredovati. Nema grane medicine koja je tako strogo regulirana kao što je transfuzijska medicina, radi se o vrlo zahtjevnom i važnom poslu jer brojne grane medicine ne bi mogle funkcionirati da nema transfuzije – izjavila je.

Usklađivanje s EU direktivama ono je što uskoro čeka transfuziologiju u BiH.

– Ono što čeka kolegicu Knežević i ostale kolege iz Mostara je usklađivanje s EU direktivama, sve se mora prihvatiti radi sigurnosti i kvalitete krvnog pripravka, jer ako se toga ne pridržava može se narušiti zdravlje pacijentu kojemu je ono već narušeno. U lipnju je izašla nova i ogromna direktiva EU, moramo se svi držati svake rečenice, ali je to zapravo ono što je jako važno – dodala je Jukić.

Čestitke je uputio i ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a Milenko Bevanda poručivši da se Mostar ovakvim simpozijima pozicionira na europskoj karti znanja i struke.

– To nije neki mali period i kad govorimo o obljetnicama to je način da se osvrnemo na prošlost. Drago mi je što smo mi vodeći u BiH po organizacijama vrlo značajnih simpozija. Trudimo se da sve ono što se u jednoj oblasti prezentira u svijetu da onda i mi to pokušavamo sublimirati ovdje u Mostaru. Sretan sam što imamo i prvi simpozij transfuziologije, mislim da je ona jedan jako bitan segment u okviru cijele medicine. Ona se u Mostaru razvijala zajedno s našim SKB-om. Također, veseli me što je transfuziologija već pripremljena za ono što mi želimo ovdje u Mostaru, a to je transplantacija – izjavio je Bevanda.

Simpozij je svečano otvorio predsjednik Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH Dragan Čović.

– Drago mi je da vi kažete da je ovih 75 godina transfuzijske medicine krenulo iz našeg Mostara. Naša sredina postaje izvorište znanosti za sve one koje sve češće dolaze u Mostar i primarno kroz to se želimo prepoznavati. Duboko sam uvjeren da imamo prostor kojim se možemo ponositi (…) i imamo šansu napraviti jedan ogroman iskorak. Svi smo u jednoj fazi života primarno okrenuti vama liječnicima, vama koji radite u zdravstvu, vama studentima koji će te to sutra postati. Umjetna inteligencija je potpuno ušla u naše živote, pa i u medicinsku znanost, ali ste vi jasno kazali da još nijedna kapljica krvi nije proizvedena na umjetan način i to dovoljno govori o važnosti transfuziologije – zaključio je Čović./HMS/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)